Eğer sürekli yeni bir şey üretmesi beklenen bir tasarımcıysanız şunu çok fazla duyuyorsunuzdur: “Yaratıcı ol”, “Hmmm bilemedim ki, belki daha yaratıcı bir şeyler”, “Biraz daha kreatif bir şeyler”…

Çok sıkıcı değil mi? Sürekli bir şeyler üretmemiz gerekiyorken insanların (özellikle yaptığımız işten anlamayan insanların) bizden olan beklentilerini bu kadar yüksek tutmaları insanı karamsarlığa sokabiliyor. Ancak burada eksik olan biz değiliz, hata karşı tarafta. Evet herkesin bir görsel algısı ve beğenisi var ancak doğru olanı yine tasarımı yapan kişi olarak bizim belirlememiz gerekiyor.

Peki bunu nasıl yeneceğiz? Çevreden alacağımız tepkiler önemli olabilir ama bunun da bir sınırı elbette var. Bu yazımda malesef size nasıl daha “kreatif” olunuru anlatmayacağım. Bu yazımda brief ve başlangıç aşamasındaki unsur olan ilham ve motivasyondan bahsedeceğim.

1) Psikolojik Hazırlanma Süreci
Diyelim elimizde bir web site projesi var ve bunun için önümüzde belirli bir zaman (deadline) var. Genelde deadline şu şekildedir 🙂
deadlines

Bu görselde psikolojik süreç sadece işi nasıl yaparım kaygısıyla geçiyor. Bu tabi ki işin şakası. Gerçekte böyle olmamalı. Bunun yerine size tavsiyem öncelikle kendinizi rahat hissetmeye çalışmanız. Eninde sonunda bu proje bitecek. Yeteri kadar tecrübeli olduğunuzu da varsayıyorum. Projeyi kara kara düşünmek yerine biraz dışarı çıkın, sevdiğiniz insanlarla buluşun, yeni mekanlara gidin. Mesela ben vapura binip Eminönü’ndeki tarihi mekanları dolaşmayı çok severim.

topkapi
Topkapı Sarayı’ndan gün batımı, ben çekmiştim. 🙂

Bu süreç zarfında bir yandan bu işi yaptığınızda size yapacağı katkıyı, amacınıza ulaştığınızda yaşayacağınız hazzı, insanlardan gelecek olumlu tepkileri ve tabi ki kazanacağınız parayı düşünebilirsiniz.Bu sizi, projeye daha fazla motive edecektir. Tabi bu sırada uyku düzeninize de dikkat etmeniz koşuluyla hobilerinize ya da sevdiğiniz müzikleri dinlemenizi de ayrıca tavsiye ederim. Bütün bunlar sizi rahatlatacak ve potansiyel stresi yok edecektir.

2) Proje ile ilgili bilgi sahibi olma süreci
Proje hakkında aldığınız brief dışında araştırmalar yapın. Yurt dışındaki rakipleri incelemek faydalı olabilir. Eğer doğru düzgün bir örnek ya da rakip yoksa sizden sonra benzer bir proje yapmak isteyenlerin işlerini zorlaştırın. “Dünyanın “x” konusu hakkındaki en iyi web sitesi olacak” şeklinde bir hedef tahtası koyun, kendinizle yarışın  🙂

3) Fikir almak
Artık proje hakkında yeteri kadar bilgi sahibisiniz ancak bir süredir aynı şeyle uğraştığınız için gözünüzden kaçan şeyler olabilir. Bu sırada özellikle meslektaşlarınızdan fikir almanız, onların bakış açılarından olaya bakmaya çalışmanız ufkunuzu açacaktır. “Sen olsan ne yapardın?” sorusunu arkadaşlarınıza kaçınmadan sorabilirsiniz.

4) Yeniliklere göz atın, kendinizi zenginleştirin
Artık kendinizle bir yarıştasınız. Neler yapacağınız da kafanızda belirmeye başladı. Bu sırada farklı mecralar ve sektörlerden yapılmış projeleri incelemek kafanızda beliren tasarımı biraz daha geliştirmenize yardımcı olacaktır ve ilham perilerinizi çoğaltacaktır.

5) Not alın, karalayın
Aklınıza neyin ne zaman geleceği belli olmaz. Yanınızda bir kağıt kalem taşımıyor olabilirsiniz ama artık neredeyse herkeste bir akıllı telefon ya da tablet mevcut. Aşağıdaki uygulamalar işinize yarayabilir.

Android:

Sketch O Paint Free
https://play.google.com/store/apps/details?id=air.sketchPaintFree

Autodesk SketchBook
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.adsk.sketchbook

SketchBook Express
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.adsk.sketchbookhdexpress

iPhone&iPad

Tayasui Sketches
https://itunes.apple.com/us/app/tayasui-sketches-draw-paint/id641900855?mt=8

SketchBook Express
https://itunes.apple.com/us/app/sketchbook-express/id410871280?mt=8

Paper
https://itunes.apple.com/us/app/paper-by-fiftythree/id506003812?mt=8

6) Süreklilik ve Kararlılık
Hemen pes etmeyin. Projenize çok güzel başlamış olabilirsiniz ancak bir yerden sonra canınızı sıkan, yolunda gitmeyen şeyler baş gösterdiğinde işten vazgeçip boşvermek yerine kısa bir ara verin. Mesela bu yazıyı gündüz yazmaya başlamıştım, şu an saat 01:39.

7) Mükemmeliyetçi olmayın
Bununla ilgili fazla bir şey söylemeden bir alıntı yapacağım.
“Birçok insan, daha işe başlamadan önce onu mükemmelleştirmek için çok fazla zaman harcar. Mükemmelliği beklemek yerine işe başla, yaparken düzeltirsin.”

Gizem Şahan’a teşekkürler: Aklını Kullan Aksini Düşün…me Demiyorum, Hobi Olarak Gene Düşün….

8) Problemleri sıraya koymak
Proje sırasında karşılaştığınız problemleri bir sıraya koyun ve hepsine geçerli çözümler arayın. Gerçek bir çözüm bulmadan da bırakmayın. Bu işinizi daha sonra kullanacak olan insanlar için daha sağlıklı hale getirecektir.

Sonuç
Özellikle mükemmeliyetçilikten sakınmanızı öneririm. Web projeleri yaşayan projeler olduklarından her zaman geliştirmeye müsaittirler. Ayrıca kendinize ait tekniklerinizi de yorum ‘kısmında benimle paylaşırsanız sevinirim.

Bu yazıyı yazarken dinlediğim şarkıları da tavsiye ediyorum

Görüşmek üzere : )