Artan startuplar, ekip çalışması ihtiyacı, eskiye nazaran daha zor işler başarma isteğimiz, ekip üyeleri arasındaki mesafeler ve aynı zamanda uzaktan çalışabilme ihtiyacı, bu işler için kullanılabilen masaüstü programların her platformda çalışmaması/devasa boyutlara sahip olması bizleri daha hızlı çalışan, daha kullanışlı ve ufak boyutlu programlar/uygulamalar kullanmaya itiyor.

İşte bu uygulamalardan bazıları:

Zeplin.io

Bir Türk girişimi olan Zeplin, mobil uygulama tasarımcılarını ve yazılımcılarını bir araya getiren bir uygulama. Slack birlikteliği ile yazılımcılarla iletişimi koparmadan uygulamanızı tasarlamanıza ve düzenlemenize yardımcı oluyor. Ayrıca gerekli olan her boyutta görselleri sizin için kolayca oluşturuyor.

Zeplin.io web sitesi için tıklayın »

Zeplin.io Mac uygulaması için tıklayın »

Marvel App

Yine bir Türk girişimi olan Marvel, tıpkı invision gibi prototipler yapmanızı sağlıyor ancak bunun için Dropbox ve Google Drive kullanabiliyorsunuz. Dropbox/Google Drive hesabınızla giriş yaptıktan sonra dosyalarınızı editörde kolayca düzenleyebiliyorsunuz. Ayrıca Photoshop ve Sketch ile entegre çalışabiliyor.

marvel

Marvel web sitesi için tıklayın »

Marvel android uygulaması için tıklayın »

Marvel iOS ve iWatch uygulaması için tıklayın »

Craft

Invision’un ilk projesi olan Craft, özellikle mobil uygulama tasarımcılarının işine yarayacak türden. Toplu çoğaltma, hizalama vs. gibi komutların yanısıra kopyaladığı yerdeki içerikleri de rastgele değiştirebiliyor. Mesela bir telefon rehberi tasarlıyorsunuz diyelim, her ismi ve fotoğrafı tek tek değiştirmek zorunda bırakmadan rastgele isim ve fotoğraflar üretiyor. Gayet kullanışlı olan uygulama Sketch ile de uyumlu çalışabiliyor. Aşağıdaki videodan detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Craft’ı indirmek için tıklayın »

Invision App

Invisionapp, web ve mobil için uygulama ve website prototipleri yapmanızı sağlayan harika bir program. Sketch veya Photoshop dosyalarını direkt olarak yükleyip herşeyi tek tek .jpg formatına çevirmenize bile ihtiyaç bırakmıyor. En önemlisi uygulamanız gerçekmiş gibi çalışabiliyor (jpgler arasında geçiş yaparak). Kullanımı da oldukça kolay ve ücretsiz!

invisionapp

Invisionapp web sitesi için tıklayın »

appear.in

Kurulum gerektirmeden 8 kişiye kadar video konferans yapmanızı sağlayan, tarayıcı üzerinden çalışan müthiş bir uygulama. Üyeliğe ihtiyacınız yok. Sadece kanal adınızı oluşturun ve konuşmaya başlayın. Ayrıca mobil uygulamaları da mevcut.


appear.in web sitesine gitmek için tıklayın »

appear.in android uygulaması için tıklayın »

appear.in iOS uygulaması için tıklayın »

Basecamp

Ekip çalışmasını gerçekleştiren kolaylaştıran, dosya paylaşımını facebook yorumu yapıyormuşçasına kolaylaştıran bir uygulama olan Basecamp, aynı zamanda müşterilerinizle iletişiminizi de sağlayabiliyor. Mobil uygulaması da mevcut.


Basecamp web sitesi için tıklayın »

Basecamp android uygulaması için tıklayın »

Basecamp iOS uygulaması için tıklayın »

Slack

Ekipler için bir mesajlaşma uygulaması olan Slack, NASA tarafından bile kullanılıyor. Açık ve özel kanallarla birlikte slack kullanan herkesle iletişim kurabileceğiniz gibi sürükle bırak yaparak dosya da paylaşabiliyorsunuz. Ayrıca diğer kullandığınız araçları da içinde barındırdığından (twitter, google drive, soundcloud vs.) bildirimlerinizi de kaçırmıyorsunuz. Üstelik mobil ve mac versiyonu da mevcut.

Slack web sitesi için tıklayın »

Slack android uygulaması için tıklayın »

Slack iOS uygulaması için tıklayın »

Slack Mac uygulaması için tıklayın »