Adobe, Photoshop’u güncellemeye devam ediyor ve bu seferki güncelleme gerçekten harika. Neredeyse tüm kullanıcıların yaşadığı problemlerden bazılarına güzel çözümler getiriyor.

Buyrun, yeni versiyonda neler varmış görelim.

Adobe Creative Cloud Libraries  geliştirilmesi:

 

Artık Creative Cloud kütüphanelerimizi ekibimizdeki insanlara açabiliyoruz ve böylece onlar da arşivimizdeki nesneleri kolaylıkla kullanabiliyorlar. Tabi ki düzenleme ve silme seçenekleri sadece arşiv sahibinde.

Creative Cloud Kütüphanelerinin nasıl çalıştığını buradan öğrenebilirsiniz »

 

Seçim ve Maskeleme Alanı

Muhtemelen en büyük yenilik bu. Artık seçim yaparken eskisinden çok daha az uğraşacağız. Özellikle saçlı ve tüylü fotoğraflarda işimizi kolaylaştıracak Selection and Masking Space, bizi seçim yaparken ayrı ayrı filtreler, araçlar kullanmaktan kurtarıyor.

Sadece seçim ve maske yapmak için düzenlenmiş yeni bir arayüze geçiş yapıp bütün işi tek seferde halledebiliyor olacağız. Yukarıdaki videoda tam olarak nasıl çalıştığını görebilirsiniz.

 

Content-Aware Crop

Daha önceki Content-Aware Scale özelliği ile fotoğrafları bozmadan büyütmeyi başarmaya başlamıştık. Şimdi de  Content-Aware Crop özelliği sayesinde bir fotoğrafın açısını düzeltirken kenarlardan küçültmek zorunda kalmaktan kurtuluyoruz. Yukarıdaki videoda tam olarak nasıl çalıştığını görebilirsiniz .

 

Face-Aware Liquify

Liquify, bu özelliklerden sonra daha fazla rağbet göreceğe benziyor. Yeni güncelleme ile Face-aware liquify, fotoğraflardaki mimikleri kolayca değiştirmeye izin veriyor ve işin güzel tarafı bunu tabletlerle bile yapabiliyor olacağız. Yukarıda, Apple 2015 konferansında gösterilen bir örnekten detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.
Glyph’lerle çalışmak daha kolay

Basit anlamda, bir fontun içindeki karakterlerden her birine “glyph” denir. Bazı fontlar tasarlanırken içine özel karakterler de eklenir ve bu yeni özellik, bu karakterleri kolayca bulup kullanmanıza yarar. Böylece yazılarınızı daha estetik hale getirebilirsiniz, tıpkı yukarıdaki video gibi.

Font eşleştirme özelliği

İkinci büyük yenilik olarak kabul edebileceğimiz bu özellikle artık font arama derdinden bir nebze de olsa kurtulacağa benziyoruz. Daha önceki yazılarımdan birinde bahsettiğim WhatTheFont kullanmak yerine bu özellik hem daha hızlı hem de kolay bir çözüm olacağa benziyor.

İlgili yazı: Web Tasarımcıların Kullanması Gereken 11 Ücretsiz Araç

Adobe Experience Design ile Ortak Çalışma Özelliği

Daha önceki yazımda bahsettiğim, Sketch’e kafa tutan yeni arayüz tasarımı uygulaması Adobe Experience Design ile Photoshop artık çok daha rahat birlikte çalışabilecek. Photoshop’tan kopyaladığımız herhangi bir nesneyi Adobe XD’ye yapıştırabileceğiz. Tıpkı Adobe Illustrator’de olduğu gibi!

İlgili Yazı: Adobe, Experience Design ile mobil uygulama tasarımı ve prototipleme alanında Sketch’e kafa tutuyor!

Tabi ki yeni özellikler bunlarla sınırlı değil. Genel olarak yapılan bazı güncellemeler, hızlandırmalar ve ek özellikler hakkında da zamanla yazılar yazacağım. Güncellemelerin tam listesine buradan ve buradan ulaşabilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere!