cd

Adobe Creative Days İstanbul – 24 Mayıs 2013

Herkese Merhaba!

Bir süredir bir şey yazma fırsatım olmadı. Ancak birazdan okuyacağınız yazı, Adobe Creative Days ile ilgili olacak.

Creative Days, Adobe’nin “Create Now World Tour” sloganı ile başlattığı, İstanbul’un da dahil olduğu 14 ülkede düzenlenecek olan bir etkinlik.

İstanbul Maslak Tim Show Center’da Barış Özcan‘ın sunduğu ve Adobe Evangelistlerinden Rufus Deuchler, Paul Trani ve Jason Levine‘in katıldığı, etkinliğe katılan herkesin gerçekten çok eğlenerek izlediğine inanıyorum.

enustkat.jpg

Tabi ki biz de Enüstkat Interactive olarak oradaydık.

Evangelistler tek tek sahneye çıkarken Silikon Vadisi yazarı ve eski Adobe Türkiye Pazarlama ve PR çalışanı Hakan Akben de onlara gitarıyla eşlik etti.

sahne

Evangelistler o kadar sıcak kanlı ve enerjik insanlardı ki, Paul Trani bir ara sahneden atladı :D

paul-trani-sahne.jpg

Adobe Creative Days, Adobe’nin yeni hizmeti olan ve daha önce de sizlere bu yazımda detaylıca anlattığım Creative Cloud’un tanıtımı yapıldı. Kısa bir süre sonra seminer http://www.adobegunlugu.com adresinden yayınlanacağı için çok fazla detaya girmek istemiyorum ama özetleyecek olursak bundan itibaren alışageldiğimiz CS (Creative Suite) serisi artık olmayacak.
Etkinliği http://www.adobegunlugu.com/ sitesinden izleyebilirsiniz.

Creative Cloud ile artık bu isim “CC” olarak devam edecek. İsteyen herkes yine standart lisans alabilecek ancak CS6′dan sonra bir CS7 olmayacak. Bu yüzden bir üst sürüme geçmek isteyen olursa Creative Cloud üyeliği almak durumunda. Creative Cloud’un kendine has bir çok özelliği var. Aynı zamanda uzun süredir insanların yakındıkları Adobe ürünleri çok pahalı sorununa da çözüm sunuyor. Profesyonel olarak bir Adobe ürününü kullanmanız gerekiyorsa ayda yaklaşık 89 TL gibi bir ücret ödeyerek tek bir ürün yerine tüm Adobe ürünlerini kullanmanızı sağlıyor.

Üstelik yeni güncellemeler, özellikler için de bir ek ücret ödemenize gerek bırakmadan!

Creative Cloud’a üye olduğunuzda
· Photoshop
· After Effects
· Adobe Premiere Pro
· InDesign
· Flash Professional
· Illustrator
· Fireworks
· Adobe Muse
· Dreamweaver
· Audition
· SpeedGrade
· Prelude
· Lightroom
· Flash Builder Premium
· Game Developer Tools
· Acrobat XI Pro
· Touch App Plugins

yaratıcı araçlarının yanı sıra Edge Araç ve servislerinden;

· Edge Animate
· Edge Code (Preview)
· Edge Inspect
· Edge Reflow (Preview)
· Edge Web Fonts
· Typekit
· PhoneGap Build

ve diğer tüm hizmetlerden de yararlanabileceksiniz.

Özellikle web tasarımcıların işini kolaylaştıracak olan yeni Typekit hizmeti, benim de sizlere zaman zaman yazdığım webfont kullanımına da bir yenilik getiriyor. Burada bulunan fontların da yaklaşık %90′lık bir kısmının da Türkçe destekli olduğunu Rufus’dan duydum. Seminere katılan insanların daha ziyade etkinliği izleyip gitmiş olması bende biraz hayal kırıklığı yarattı açıkçası. Sonuçta benzer sektörlerden gelen insanlar burada tanışıp kaynaşabilirler ancak malesef böyle bir şey gözlemleyemedim.

ferdi-soru
Sonlara doğru yapılan soru cevap kısmında soru sorma fırsatım da oldu. Ancak aldığım cevaba göre InDesign için geliştirilen font özelliği şimdilik Photoshop’da olmayacakmış.
fotos

Seminerin sonunda 3 evangelistle ve Hakan Akben ile de fotoğraf çekilme şansım oldu. Gerçekten çok eğlendik, izlediğinizde de göreceksiniz :)

Ha unutmadan, “I see the world in Red Green Blue” t-shirtümü de kaptım tabi ki!

Görüşmek üzere arkadaşlar :)

Paylaş
  • Nesrin

    efendim çok güzel yazı olmuş elinize sağlık

    • FerdiCildiz

      teşekkür ederim :)