Son yıllarda mobil cihazların artması, web tasarımda ortaya çıkan ve gelişen yeni trendler, tasarımcıları “güzel görünen işler tasarlayan kişiler”den ziyade birer “deneyim tasarımcısına” dönüştürdü. Bu da şirketlerin beklentilerini değiştirmeye başladı. Artık ne istediğini bilen müşteriler, sadece güzel görünen değil, işe yarayan siteler istiyorlar.

Bu da bazı öncelikleri gündeme taşıyor. Ben de 2017 yaklaşırken size bunları anlatmak istiyorum.

 

Mobil Cihazlara Öncelik (Responsive Design)

Mobil cihazların çoğalmasının akabinde 2016’nın Nisan ayında Google’ın arama sonuçlarında mobil uyumlu sitelere öncelik vereceğini açıklaması, responsive tasarımı önemli bir hale getirdi. Özellikle CSS 3 ve HTML 5 ile birlikte ortaya çıkan yeni kabiliyetler sayesinde tek bir siteyi tüm cihazlarda düzgün çalıştırabilmek mümkün. Ve mobil cihazlara rağbet arttıkça bu durum 2017’de de devam edecek.

 

İçeriğin Önemi Artıyor

Yıllarca hep güzel görünen, kalabalık, “janjanlı :)” web siteleri tasarlayıp durduk. Eninde sonunda yine web 2.0’dan önce olduğu gibi, kendi tasarladığımız şeyleri azaltarak içeriği ön plana çıkartmaya çalışıyoruz. Bu sefer tek bir fark var, web 2.0 ile başlayan kullanıcı etkileşimi artık hadsafhada.

2017’de bu durum artarak devam edecek. Güçlenen sosyal medya ve artan bilgi üretiminin bir sonucu olarak insanlar istedikleri bilgiye anında ulaşmak istiyor. Düzgün tasarlanmamış, içeriği okumayı zorlaştıran, kalabalık web sitelerinden hemen çıkış oranları da (bounce rate) bunu doğruluyor.

 

Tipografi

Google Fonts , Typekit , Font Squirrel gibi ücretsiz ve kaliteli webfont sağlayan servislerin artmasıyla birlikte istenilen fontları artık kullanmak mümkün. Bu da tipografiyi ön plana çıkarıyor. Aynı zamanda sürekli büyüyen ekranlar da artık belli kalıplara sıkışmadan istediğimiz boyutta tipografiler kullanmamızı kolaylaştırıyor.

 

Durum böyleyken tipografinin 2017’de önemini koruyacağını görmezden gelemeyiz.

Hazır lafı geçmişken önceden yaptığım koleksiyonlara bir gözatın:

Türkçe Karakter Destekli 15 Harika Font (2015)

Türkçe Karakter İçeren 20 Serif Google Webfont

Türkçe Karakter Sorunu Olmayan 10 seçmece Google Webfont

 

Mikro Etkileşimler (Micro-interactions)

Menülerin üzerinde gezdiğimizde, ya da görsellerin üzerine mouse ile geldiğimizde çıkan ek açıklamalar, ikonlar, bilgi vermeyi kolaylaştırması sebebiyle artırmakta büyük bir role sahip olmaya başladı.

Bu da kullanıcıların web sitesini sadece okuyup geçmesinden ziyade etkileşime geçmelerini, kendilerini okudukları şeyin bir parçası gibi hissetmelerini sağlıyor. Dolayısıyla bu kullanıcı deneyimini (UX: User Experience) artıran bir mefhum.

Bir örnek verecek olursak facebook’taki ifade bırakma seçeneği, artık bir gönderiyi “beğenmek” dışında başka şeyler de yapmanıza izin veriyor.

 

Flat Design’a ne olacak?

 

Realistic (Skeumorphic) yani gerçekçi tasarıma alternatif olan Flat Design, varlığını sürdürmeye devam ediyor. Ancak her hızlı gelişen şey gibi bu da bir gelişme kaydetti.

Google tarafından oluşturulan Material Design , aslında Flat Design’i kullanımını birtakım kurallara bağlıyor. Özellikle Android ile birlikte yaygınlaşan Material Design ile birlikte Flat Design varlığını sürdürmeye 2017’de de devam edecek.

 

İlgili Yazılar:

UXTalks #3: Flat vs Realism Etkinliği

Flat Design İle Tasarlanmış 15 Harika Web Sitesi 2015

 

GIF, SVG ve Animasyonlar

256 renk desteğine rağmen Giphy ve benzeri sitelerin çoğalması, Facebook, Twitter, Facebook Messenger, Tinder, WhatsApp gibi uygulamaların içine GIF desteği ile artan kullanım pek azalacağa benzemiyor. Özellikle facebook sayfalarında aldığı fazla etkileşimle GIF’ler 2017’de de trend olacak.

SVG (Scalable Vector Graphics – Boyutlandırılabilir vektör grafikler) ise HTML 5 ve CSS3’ün desteğiyle her türlü cihazda harika animasyonlar, düşük boyutlu ancak yüksek çözünürlüklü grafikler yaratmamızı sağladığından 2017 ve sonrasında da revaçta olacağa benziyor.

 

Renkler

Marka algısını artırmak ve dikkat çekmek için kullanılmaya başlanan ve oldukça revaçta olan parlak, sıcak renkler ve renk geçişleri 2017’de de varlıklarını sürdürecek ve sanıyorum ki çoğalacak.

 

Instagram logosu ve Spotify web sitesi bu duruma çok iyi bir örnek teşkil ediyor.

 

İlgili Yazılar:

Dünya Markalarının Renk Kodları: BrandColors

ColorHunt.co: Günlük Renk Paletiniz

Web Tasarım: Renk Psikolojisi

 

Anasayfalar Önemini Yitirebilir

Sosyal mecralarda artan reklamlardan detaylı bilgi almak üzere gelen kullanıcıları karşılayan sayfalar reklamda sunulan ürünü satabilmek adına önemini artıracak.

Zaten internet bir reklam mecrasına dönüşmüş durumda ve bu da ürünü daha iyi pazarlamayı gerektiriyor. Bu sebeple tam olarak ortadan kalkması mümkün olmasa da 2017’de anasayfalar önemini yitirebilir.

 

Stock Fotoğraflar Yerini Orjinalliğe Bırakacak

Stock fotoğraflar günümüzde oldukça fazla kullanılıyor ve bence yaratıcılığa ket vuruyor. Hızlı iş çıkarma konusunda her ne kadar yardımcı olsa da bazen facialara neden olabiliyor. 😀

Markalar artık daha otantik, kendilerine ait çalışmalar beklediklerinden profesyonel bir fotoğrafçı ile çalışmak 2017’de umarım daha da ön plana çıkar zira stock fotoğraflar artık birbirini tekrar etmekten öteye gitmiyor.

 

Uzuuuuuunnn Sayfalar

Facebook, Twitter ve Instagram gibi mecralar insanları sıkılmadan, sürekli yeni şeyler göstererek dakikalarca kaydırmalarını (scroll) sağlayabiliyor. Bu da yapacağımız web sitelerinde insanların artık bir refleksle de olsa tüm siteyi inceleyeceği, tüm önemli bilgiyi artık ilk 550 piksele sıkıştırmamız gerekmediğini gösteriyor.

Parallax efekti ile pekiştirildiğinde scroll, güzel bir kullanıcı deneyimi sağlayabilir. Bu da bu trendi 2017’de öne çıkaracak gibi gözüküyor.

 

Son olarak

Çok hızlı gelişen bir sektördeyiz ve bir anda yüzlerce trend ortaya çıkabiliyor. Her detayı tek tek anlatmak kolay değil ancak 2016’da da varolan bazı trendler 2017’de de gelişimlerini sürdürecek.

Umarım ülkemiz tasarımcıları da bu trendleri ortaya koymakta, geliştirmekte bir rol oynarlar ve daha özgün çalışmalar yaparlar.

Eklemek istediğiniz bir şey olursa yorumlarda belirtebilirsiniz 🙂